FARBA ROKA
        2020

23.01.2020

Ktorá farba bude ovplyvňovať módu a náladu tohto roka? Podľa spoločnosti Pantone, ktorá je už päťdesiat rokov celosvetovou líderkou v oblasti komunikácie farieb, to bude klasická modrá. Tá sa v ich vzorkovníku skrýva pod číslom 19-4052.

"Tento nadčasový modrý odtieň, ktorý vnáša pokoj, dôveru a spojenie, zdôrazňuje našu túžbu po spoľahlivom a stabilnom základe, na ktorom sa dá stavať, keď prekročíme prah novej éry," napísali predstavitelia Pantone na svojej stránke.

INŠPIRÁCIE

                  SVADOBNÉ TRADÍCIE

V každej krajine sú iné zvyky, mladomanželia počas svadobného dňa tieto zvyky absolvujú podľa zvyklostí regiónu, krajiny. Mnoho tradícií sa zachováva ešte aj dnes - a to hlavne na dedinách, kde pôvodne tieto zvyky vznikli. V súčasnosti sa opäť vraciame k osobe starejšieho, ktorý zaisťuje celý priebeh svadby.

V nasledujúcich riadkoch spomenieme niektoré zvyky a tradície, ktoré sú pri svadbách často používane ešte aj v súčasnosti:
- Každá nevesta by mala mať v deň svojej svadby niečo: Nové, čo symbolizuje nový život. Staré, čo symbolizuje jej minulosť. Požičané, čo je symbol priateľstva. Modré, čo symbolizuje čistotu a vernosť.
- Zvyk hádzať ryžu na čerstvých novomanželov pri východe z kostola predstavuje plodnosť mladého páru. V iných krajinách môže byť ryža nahradená hrozienkami, cukríkmi alebo orieškami.
- Rozbitie taniera pri vstupe do sály predstavuje šťastie, ktoré je ukryté v množstve črepov, na ktoré sa tanier rozbije. Ženích následne zametie črepy a nevesta mu pridŕža lopatku, čo je vyjadrením vôle spolupracovať pri riešení problémov.
- Prenesenie nevesty cez prah - týmto zvykom sa predchádzalo náhodnému potknutiu nevesty, čo by znamenalo jej nešťastie.
- Prechod cez svadobnú bránu predstavuje prechod medzi dvoma svetmi - medzi známym a neznámym, medzi starým a novým. Buď môže brána byť skonštruovaná alebo ju môžu vytvoriť aj svadobní hostia spojením rúk.
- Jedenie svadobnej polievky zo spoločného taniera je symbolom spoločného života a spoločného majetku. Je to obraz toho, že po sobáši sa budú manželia o všetko deliť rovnakým dielom. Ďalším symbolom je ochota si navzájom pomáhať.
- Čepčenie nevesty sa robieva okolo polnoci. Ide o premenu, kedy sa zo slobodného dievčaťa stáva vydatá žena.
- Hodenie svadobnej kytice je rituál, ktorý zabezpečí tej slobodnej dievčine, ktorá hodenú kyticu chytí, že bude ďalšia v poradí,
ktorá sa môže chystať na vydaj.
- Na záver, keď už je čas rozísť sa, by sa mali či už mladomanželia osobne alebo to môže urobiť aj starejší, poďakovať všetkým zúčastneným za ich prítomnosť a za ich dary.

Fotograf Anna Kulacs.

svadba