svadba

Svadobné trendy 2024. 

23.01.2020

Výber svadobných farieb je úloha, ktorú by pár mal riešiť včas. Svadobná farebná paleta vedie mnoho vašich ďalších rozhodnutí, ako je dizajn svadobných oznámení, šiat pre družičky a celkovú svadobnú výzdobu. Podľa Jimmyho Choo OBE, riaditeľa dizajnu a kreatívneho riaditeľa spoločnosti Ateliérová couture, nová Panton Peach Fuzz a svetlé odtiene ružovej a modrej doplnené striebornými a zlatými detailmi budú najobľúbenejšími svadobnými farbami v roku 2024.

INŠPIRÁCIE

                  SVADOBNÉ TRADÍCIE

V každej krajine sú iné zvyky, mladomanželia počas svadobného dňa tieto zvyky absolvujú podľa zvyklostí regiónu, krajiny. Mnoho tradícií sa zachováva ešte aj dnes - a to hlavne na dedinách, kde pôvodne tieto zvyky vznikli. V súčasnosti sa opäť vraciame k osobe starejšieho, ktorý zaisťuje celý priebeh svadby.

V nasledujúcich riadkoch spomenieme niektoré zvyky a tradície, ktoré sú pri svadbách často používane ešte aj v súčasnosti:
- Každá nevesta by mala mať v deň svojej svadby niečo: Nové, čo symbolizuje nový život. Staré, čo symbolizuje jej minulosť. Požičané, čo je symbol priateľstva. Modré, čo symbolizuje čistotu a vernosť.
- Zvyk hádzať ryžu na čerstvých novomanželov pri východe z kostola predstavuje plodnosť mladého páru. V iných krajinách môže byť ryža nahradená hrozienkami, cukríkmi alebo orieškami.
- Rozbitie taniera pri vstupe do sály predstavuje šťastie, ktoré je ukryté v množstve črepov, na ktoré sa tanier rozbije. Ženích následne zametie črepy a nevesta mu pridŕža lopatku, čo je vyjadrením vôle spolupracovať pri riešení problémov.
- Prenesenie nevesty cez prah - týmto zvykom sa predchádzalo náhodnému potknutiu nevesty, čo by znamenalo jej nešťastie.
- Prechod cez svadobnú bránu predstavuje prechod medzi dvoma svetmi - medzi známym a neznámym, medzi starým a novým. Buď môže brána byť skonštruovaná alebo ju môžu vytvoriť aj svadobní hostia spojením rúk.
- Jedenie svadobnej polievky zo spoločného taniera je symbolom spoločného života a spoločného majetku. Je to obraz toho, že po sobáši sa budú manželia o všetko deliť rovnakým dielom. Ďalším symbolom je ochota si navzájom pomáhať.
- Čepčenie nevesty sa robieva okolo polnoci. Ide o premenu, kedy sa zo slobodného dievčaťa stáva vydatá žena.
- Hodenie svadobnej kytice je rituál, ktorý zabezpečí tej slobodnej dievčine, ktorá hodenú kyticu chytí, že bude ďalšia v poradí,
ktorá sa môže chystať na vydaj.
- Na záver, keď už je čas rozísť sa, by sa mali či už mladomanželia osobne alebo to môže urobiť aj starejší, poďakovať všetkým zúčastneným za ich prítomnosť a za ich dary.

Fotograf Anna Kulacs.

svadba